Jak zaprojektować sypialnię w małym mieszkaniuW małym mieszkaniu sypialnia może być malutka i mieć ograniczoną ilość miejsca do przechowywania. Ale to nie znaczy, że nie można stworzyć niesamowitej przestrzeni, która sprawia wrażenie luksusowej, relaksującej i domowej. Aby dać swojej sypialni najlepsze możliwe wykorzystanie przestrzeni i uczynić ją tak funkcjonalną, jak to tylko możliwe, musisz dokładnie przemyśleć, jak zaprojektować sypialnię w małym mieszkaniu jeżeli ma się w nim zmieścić łóżko sypialniane 140/200 cm. Ten artykuł pokaże Ci, jak zaprojektować sypialnię w małym mieszkaniu, biorąc pod uwagę dostępną przestrzeń, jej przeznaczenie, Twoje osobiste preferencje stylistyczne i inne czynniki. Bez względu na to, jakie wyzwania może przedstawiać Twoje mieszkanie, istnieją proste kroki, które można podjąć, aby zoptymalizować potencjał każdego pomieszczenia. Przyjrzyjmy się kilku przydatnym wskazówkom dotyczącym projektowania sypialni w małym mieszkaniu.

Określ cel swojej sypialni

Zanim zaczniesz projektować sypialnię w małym mieszkaniu, musisz wiedzieć, w jakim celu będzie ona służyć. Dzięki temu trafniej i sprawniej dobierzesz meble i elementy wystroju. Sypialnia spełnia kilka podstawowych funkcji, takich jak spanie, relaks, przechowywanie ubrań i rzeczy. W zależności od wielkości pokoju, możesz również chcieć wykorzystać przestrzeń do czytania, oglądania telewizji lub medytacji. Jeśli Twoja sypialnia pełni wiele funkcji, możesz maksymalnie wykorzystać przestrzeń, wybierając meble, które mogą być ponownie wykorzystane do różnych działań. Na przykład rozkładana sofa to świetny sposób na dodanie dodatkowych miejsc siedzących i wykorzystanie przestrzeni w innych porach roku, kiedy nie potrzebujesz łóżka. Kącik do czytania może działać jako dodatkowe źródło światła i izolacji akustycznej, gdy potrzebujesz się skupić. Stolik do ubierania może podwoić się jako miejsce do relaksu i odprężenia, gdy nie masz już żadnych ubrań do odłożenia.

Zdecyduj się na schemat kolorów i pomaluj pokój

Pierwszym krokiem w projektowaniu sypialni w małym mieszkaniu jest wybór koloru farby na ściany. Możesz również użyć tapet, tkanin i innych materiałów, ale dla najlepszych rezultatów, farba jest najczęstszą opcją. Wybór odpowiedniego koloru farby do sypialni jest ważny, ponieważ może ustawić nastrój dla całej przestrzeni. Dobrym sposobem na wybranie idealnego koloru dla Twojej sypialni jest wyobrażenie sobie siebie budzącego się rano. Co chcesz czuć, kiedy otwierasz oczy? Czy chcesz czuć się szczęśliwy i pełen energii, czy zrelaksowany i spokojny?

Emocje, które chciałbyś skojarzyć z pokojem, poprowadzą twoją decyzję przy wyborze koloru farby. Kiedy już zdecydujesz się na ogólny schemat kolorów, możesz zacząć myśleć o innych elementach dekoracyjnych, takich jak pościel, zasłony i sztuka ścienna. Chociaż możesz mieć pokusę, aby zacząć dekorować swoją sypialnię od razu, najlepiej poczekać kilka dni przed podjęciem ostatecznych decyzji. W ten sposób będziesz miał czas, aby pozwolić oparom farby oczyścić się z pokoju i zobaczyć, jak kolor wygląda w różnym świetle i nastrojach.

Wykorzystaj kreatywnie przechowywanie

Rozwiązania w zakresie przechowywania są ważną częścią projektowania sypialni w małym mieszkaniu. Większość pokoi jest albo zbyt mała, aby pomieścić wbudowaną szafę, albo brakuje im odpowiedniej przestrzeni na ścianie do wieszania ubrań. Jeśli masz ograniczoną przestrzeń szafy, możesz rozważyć zainstalowanie stojaka na ubrania w pobliżu. Ta opcja jest świetna do przechowywania ubrań, które nie są używane tak często, takie jak formalne ubrania, mundury sportowe i kostiumy.

Alternatywnie, możesz użyć stojaka na buty dla rzadziej używanych rzeczy, takich jak kapelusze, rękawiczki i koce. Jeśli masz małą sypialnię, możesz również wykorzystać pionową przestrzeń, aby stworzyć rozwiązanie do przechowywania na ścianie. Możesz użyć ściennych półek, aby przechowywać ubrania i inne przedmioty poza zasięgiem wzroku. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca na ścianie, możesz również dodać dodatkowe półki do podłogi, aby stworzyć jeszcze więcej miejsca do przechowywania. Możesz użyć koszy, pudełek i toreb, aby uporządkować swoje rzeczy i ułatwić do nich dostęp. Inną opcją jest zainstalowanie wiszącej szyny lub haków na ścianie, aby utrzymać przedmioty takie jak ręczniki, szlafroki i kosmetyki.

Włącz inteligentne funkcje

Oprócz wizualnego projektu Twojej sypialni, powinieneś również rozważyć funkcjonalność każdego pomieszczenia. Sypialnia w małym mieszkaniu może nie mieć wiele miejsca na meble, ale to nie znaczy, że musisz poświęcić funkcjonalność dla stylu.

  • Łóżka: Jeśli masz łóżko typu king size, możesz nie mieć na nie miejsca w małej sypialni. W takim przypadku możesz użyć łóżka trundle, czyli mniejszej wersji łóżka, które można wyciągnąć spod głównego. Możesz też zdecydować się na rozkładaną sofę, którą można łatwo przekształcić w łóżko i schować, gdy nie jest używana. Możesz również użyć łóżka na poddaszu, które jest kolejną świetną opcją dla mniejszych sypialni. Ten typ łóżka posiada wbudowaną drabinę, która pozwala na przechowywanie przedmiotów pod łóżkiem.
  • Półki: Oprócz półek montowanych na ścianie, możesz również zainstalować w swojej sypialni półki pływające. Tego typu półki montuje się na ścianie bez użycia wsporników, co czyni je inteligentną opcją dla mniejszych mieszkań.
  • Oświetlenie: Oświetlenie jest kolejnym ważnym czynnikiem podczas projektowania sypialni w małym mieszkaniu. Powinieneś pomyśleć zarówno o ogólnym oświetleniu pokoju, jak i o oświetleniu zadaniowym dla konkretnych powierzchni, takich jak biurko lub toaletka. Do zapewnienia ogólnego oświetlenia możesz użyć pojedynczego światła górnego lub lampy ściennej. Możesz również użyć lamp stołowych, aby skupić światło na konkretnych obszarach.

 

Kilka słów o autorze

Cześć!